Arel Tarım

Arel Tarım, ceviz alanında uzun yıllardır süren çalışmalarıyla ülkemizin tarım sektöründe etkin bir konumda bulunmaktadır. Danışmanlığından mahsül kabzımallığına tüm süreçlerde çiftçi ile birlikte yürümektedir.

Kuruluş Hakkında

Arel Tarım Fidancılık ve Danışmanlık, 2012 yılında Ziraat Mühendisi Sinan Kara tarafından kurulmuştur. Sinan Kara ceviz ile ilgili ilk çalışmalarını lisans eğitimi aldığı dönemlerde ikamet ettiği Bursa’da yapmıştır. Çalışmalarında cevize yönelmesine neden olan sebeplerin ilki olan yabancı ceviz çeşitlerinin dünya genelindeki tüm akademik çalışmalarını çevirerek modern bilgiler ile yüksek verimli bahçelerin ülkemizde de olması için ilk bahçesini kendisine kurarak çalışmalarına başlamıştır. Aynı zamanda meyve fidanı üretiminde önde olan köyünde yabancı ceviz çeşitlerin fidan üretimine de başlamıştır. Lisans eğitiminden 2012 yılında mezun olduktan sonra çalışmaları etrafındaki mühendisler ve köyüne yakın olan Köy TV tarafından ilgi çekince istekleri üzerine bilgilerini ekrana taşımaya karar vererek şu anda Çiftçi TV’de devam eden yayın hayatında toplamda bini aşkın eğitim programı yayınlamıştır.

Arel Tarım, amaç olarak geleneksel bilgilerden uzak, çağın ihtiyacına uygun ceviz yetiştiriciliği ile bu işe yatırım yapmak isteyen çiftçi, yatırımcı her kesimin gerçek bilgiler ile bahçe kurmasını hedefleyen bir şirket olarak yola çıkmıştır. Bizlerden fidan alan yada almayan herkese yaptığı yayınlar ile bilgi sahibi olmasını isteyen, aynı zamanda internet sitesi ile her detaya değinerek bilgi aktaran bir kuruluş olarak çalışmalarına devam etmektedir. Arel Tarım bünyesinde 4 mühendis 3 tekniker ile hizmet vererek toplamda 9 sabit çalışanı ile yurt içinde ve dışında danışmanlık hizmeti vererek toplamda 16 adet bahçeye bilgi sunmaktadır.

Arel Tarım hizmetleri arasında fidan satışı, danışmanlık, microsera, bitki destek çubuğu, gübre satışı, ceviz makineleri (soyma-kurutma, vb.), kabuklu ceviz alımı ve satışı, kısacası ceviz adına her tür hizmeti vermektedir. Ceviz fidanı üretim parsellerinin birinde ikamet eden firmamızı her zaman ziyaret edebilirsiniz. İşimiz Sadece Ceviz sloganı ile ceviz dışında hiçbir ürün ile ilgilenmemekte ve hizmet vermemektedir, ayrıca www.sadececeviz.com web siteside Arel Tarım’a ait olup üreticilerimize hizmet vermektedir. Hatta ceviz konusunda spesifikleşme yeterli görülmeyip sadece yabancı çeşitler üzerine fidan üretimi ve hizmeti veren bir şirket olarak kendisine hedef çizmiştir.

Ülkemizin en büyük zenginliği, geleceğin yegane temel yatırımı olan tarım bilinçli ve modern tarım bilgileri ile yapılmadıkça etrafımız ceviz çöplüğüne dönmeye devam edecektir. Ancak temel taşları bilimin üzerine atılan, geleneksellikten çok geleceği düşünerek kurulan bahçeler hem yatırımcısına hem de ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlayacaktır.

Sinan KARA

Ziraat Mühendisi

Ziraat Mühendisi Sinan KARA, Arel Tarımın kurucusudur ve aynı zamanda ülkemiz tarım kanallarında beş yılı aşkın süredir bine yakın ceviz üzerine program yapmış bir ceviz uzmanıdır.